Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

We wtorek 14 marca 2023 roku w naszej szkole był obchodzony Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data 14 marca została wybrana nie bez powodu – jest to skojarzenie z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi (3,14…). Jest to święto dość nowe w Europie. W dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki. Pierwsze obchody odbyły się w 2020 roku.
Na zajęciach bibliotecznych i świetlicowych dzieci dowiedziały się czym jest liczba Pi oraz poznały różne ciekawostki o tej liczbie. Młodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne, kolorowali liczbę Pi i jej rozszerzenie, układali z klocków liczbę Pi, kodowali, rysowali negatyw liczby Pi. Starsi uczniowie natomiast wykonywali plakaty, układali słowa z liczbą Pi w różnych konfiguracjach oraz kodowali liczbę Pi na osi liczbowej.

Wszyscy uczniowie bardzo chętnie dokonywali pomiarów, aby wyliczyć ile wynosi liczba Pi. Robili to najstarszym sposobem, czyli za pomocą sznurka i linijki. Wyznaczali tym sposobem obwód okręgu oraz średnicę, następnie dzielili na kalkulatorze obwód przez średnicę i otrzymywali „pi razy oko” liczbę Pi. Do mierzenia dzieci wykorzystały różne dostępne przedmioty: nakrętki, butelki, talerze, doniczki, kubki, pojemniki po jogurcie, itp. Bawiąc się dobrze uczniowie zaznajomili się z liczbą Pi. Okazuje się, że matematyka też jest przyjemna i może dawać radość 😉