Pielgrzymka do Niepokalanowa

14.05.2016 o godzinie 7.00 z parkingu przy kościele parafialnym w Tuchowiczu wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Niepokalanowa.

Uczestnikami wycieczki  byli  w większości uczniowie klasy III SP, wraz z kimś bliskim z rodziny oraz wychowawczyni p. Wiesława Murawiec i ks. proboszcz, Dariusz Mioduszewski.

20160514_104551

Pobyt rozpoczęliśmy Eucharystią  w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki  Łask, sprawowanej przez naszego ks. proboszcza. Następnie obejrzeliśmy Misterium Męki Pańskiej w teatralnej formie oraz zwiedziliśmy Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku.

20160514_104505(2)

Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Na terenie klasztoru znajduje się historyczny budynek, gdzie przed II wojną światową była pralnia i stolarnia, a obecnie jest urządzone Muzeum, poświęcone św. Maksymilianowi. Zajmuje ono trzy sale. Fotosy i eksponaty z objaśnieniami pozwoliły nam poznać bliżej życie i działalność założyciela Niepokalanowa, jak i rozwój klasztoru.

Pierwsza sala przybliża historię Niepokalanowa. Wita nas w niej figura Świętego, wykonana z brązu przez G. Joppolo z Viterbo, poświęcona przez papieża Jana Pawła II w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1982 r.

W dalszej części zapoznać się mogliśmy z życiem i działalnością św. Maksymiliana, od urodzin aż do męczeńskiej śmierci.

Ostatnia sala zawiera eksponaty z misji franciszkańskich oraz pamiątki ukazujące sławę pośmiertną Męczennika z Auschwitz.

Najdroższym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne.

Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której on mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r.

Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. Ją to w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie.

Na zakończenie pobytu spożyliśmy obiad w Domu Pielgrzyma i lody.

W miłych nastrojach, rozmodleni i rozśpiewani powróciliśmy do domów.

                                                                       Organizatorka wyjazdu

katechetka Urszula Domańska

Author: admin