W Białowieskim Parku Narodowym

Czerwiec – to najodpowiedniejszy miesiąc  na podziwianie i poznawanie przyrody, która w tym okresie tętni życiem. Wykorzystując to,uczniowie naszej szkoły  odbyli  wycieczki przyrodnicze do Białowieskiego Parku Narodowego. Pierwsza z u działem  uczniów

klas I- III odbyła się we wtorek- 14 czerwca, druga zaś z udziałem uczniów klas IV – VI -w środę 15 czerwca. Obydwie grupy pokonały kilkukilometrowe trasy ścieżek edukacyjnych.Młodsza wędrowała Szlakiem” Królewskich Dębów”, starsza Szlakiem „Żebra Żubra”. Dzieci podziwiały bioróżnorodność pierwotnego lasu, który zachował się tu, z dala od dużych miast, na pograniczu stykania się kultur.Wielką atrakcją wędrówki było spotkanie  żubrem i innymi mieszkańcami puszczy w Rezerwacie Żubrów. Uczniowie z bliskiej odległości mogli przyglądać się majestatycznym jeleniom, płochliwym sarnom, hierarchicznie żyjącym wilkom, egoistycznym rysiom, przyjaznym konikom polskim, leniwym łosiom, zapracowanym dzikom. Celebrytami wśród dużej grupy podziwianych zwierząt były jednak żubry, które swą masą  i uzbrojeniem w solidne rogi wzbudziły respekt u oglądających. Enklawę Białowieskiego Parku Narodowego stanowi Park Pałacowy. Tu uczniowie podziwiali piękny obiekt edukacyjny z czasów carskich i jego otoczenie. Bajeczny widok zachęcał do fotografowania.Wizyta w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym była dopełnieniem wrażeń z puszczy. Młodzi przyrodnicy mogli podziwiać wystawy zwierząt z pięknymi przestrzennymi widokami. Z tarasu wieży widokowej oglądali panoramę okolicy. Niezwykle ciekawą i pouczającą przygodą była przejażdżka po  Starej Białowieży, podczas której uczniowie wysłuchali ciekawostek o przeszłości regionu, znajdując wiele obiektów potwierdzających jego odrębność kulturową, ciekawe, historyczne losy. Po intensywnym zwiedzaniu  z przyjemnością spędziliśmy  czas przy ognisku, ładując  kiełbaskami wyczerpane akumulatory przed długą podróżą do domu. Dodatkową niespodzianką dla starszej grupy  był przystanek w niezwykłym miejscu- na Świętej Górze w Grabarce. Tu uczniowie mogli podziwiać kultowe miejsce związane z prawosławiem. Odbyte wycieczki do Białowieży to niezwykłe lekcje przyrody, geografii, historii, religii, to wydarzenia które dostarczyły uczniom wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. Zintegrowani, szczęśliwi, rozbawieni wycieczkowicze ze śpiewem na ustach wrócili do domu.

Wspieramy Puszczę 

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *