Zrównoważony rozwój i uchodźcy – ekologiczny biwak / Sustainable lifestyle and refugees – the ecological school camp

Dnia 14 X w Zespole Szkół w Tuchowiczu w ramach projektu Erasmus+ „Zrównoważony rozwój i uchodźcy” przewidzianego na lata 2016-2018  i realizowanego wspólnie z partnerami z Niemiec, Włoch, Turcji, Grecji, odbył się biwak ekologiczny pt: „Drugie życie śmieci”.  Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli (W.Gryczki, B.Kopeć, M.Ciołka, A.Sowy, B,Domańskiej, A. Powalskiej, K.Sujki)  wykonywali przeróżne wytwory z odpadów papierowych, plastikowych i metalowych. Efektem pracy są roboty z papieru, butelek plastikowych, przecudne kwiaty z jesiennych liści, wytwory z tektury. Ważnym punktem biwaku był ekologiczny pokaz mody, na którym zaprezentowano stroje wykonane z surowców wtórnych. Techniką decoupage zrobiono z butelek szklanych i puszek metalowych przedmioty codziennego użytku.

Promując projekt, wykonano gazetkę, plakaty o zrównoważonym rozwoju i hasła ekologiczne o krajach uczestniczących w przedsięwzięciu.

Uczniowie dowiedzieli się o położeniu geograficznym naszych partnerów. Uwzględniając zrównoważony rozwój, uczniowie dowiedzieli się o zaletach zdrowej żywności. Przygotowali smaczne sałatki  warzywne i owocowe. Praca przebiegała w grupach, co sprzyjało integracji zespołów.

Zrównoważony rozwój  rozwijał tężyznę fizyczną podczas zawodów sportowych i dyskoteki. Nasze działania można zobaczyć na zdjęciach.


On 14th October, in Zespół Szkół w Tuchowiczu, we organized an ecological school camp under the title ‘The 2nd life of rubbish’. It was devoted to Erasmus + project ‘Sustainable lifestyle and refugees’. The students of junior high school, under the control of their teachers (Barbara Kopeć, Wioleta Gryczka, Mariusz Ciołek, Anna Sowa, Barbara Domańska, Agnieszka Powalska, Katarzyna Sujka) were working on the ways of dealing with rubbish. They used different kinds of scrap, like plastic bottles, cans and magazines to make robots, animals and clothes. As a result, you can admire their great creatures in the photos.

The main and the most entertaining point of the meeting was an ecological fashion parade. Students as models were presenting their costumes made of secondary raw materials. What is more, students using a decoupage technique produced extraordinary everyday objects.

In order to promote the project and its topic, students prepared a wall-hanging bulletin with the flags of all partner countries. Moreover, they made posters presenting examples of sustainable lifestyle and invented ecological slogans.

Our teenagers also learnt about the geographical features of Germany, Greece, Italy and Turkey.

Bearing in mind the sustainable lifestyle, teachers presented the advantages of a healthy diet. As a result, students prepared different kinds of fruit and vegetable salads.

Apart from spreading the main idea of sustainable lifestyle, students and teachers had a chance to ingrate themselves. Students were also developing their brawn by taking part in numerous sports competitions and finally dancing at the disco.

All the activities and their products are visible in the photos.

 


 

Author: admin