Uczniowie klas III- V uczestniczyli w wycieczce do Lublina.

24 września 2019 r. uczniowie klas III- V uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem były zajęcia sportowe w Parku Trampolin „Mania Skakania”. Uczniowie po krótkiej rozgrzewce, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów mogli wykonywać przeróżne ewolucje i skoki do basenów z gąbkami oraz spróbować swoich sił na ściankach wspinaczkowych. Po dwugodzinnej zabawie na trampolinach wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej, jednego z największych skansenów w Polsce.

Podzieleni na dwie grupy uczniowie wzięli aktywny udział w spotkaniach z dziedzictwem kulturowym regionu . Trzy 3-godzinne ścieżki edukacyjne, z których każda składała się z sześciu przystanków przybliżyły uczniom życie na dawnej wsi. Pierwsza grupa uczestniczyła w warsztatach pt.,,Przygotowywanie tradycyjnego wiejskiego pożywienia”. Trasa obejmowała :
1) prezentację prac przygotowujących wyrób mąki w wiatraku;

2) wypiek podpłomyków;

3) pranie z zastosowaniem ługu;

4) wyrób kwiatów z bibuły;

5) wyrób kaszy jaglanej w stępie;

6) wprowadzenie do pisania ikon w cerkwi.

Druga grupa poszła śladami ginących zawodów. Tutaj uczniowie wędrowali od stanowiska do stanowiska poznając tajemnice zawodów, takich jak : tkaczka, łubiarz, rzeźbiarz ludowy, szkutnik. Mogli także w zajęciach z szydełkowania wykonać bransoletki, które zabrali ze sobą na pamiątkę. Wszyscy trochę zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów

Author: admin