Ciekawostki o Wielkanocy i wielkanocne kolorowanki


 Jak dotąd najstarsze odnalezione pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii i liczą ponad 5 tysięcy lat.

     W średniowieczu z okazji świąt wielkanocnych w kościołach odbywały się zabawy polegające na podawaniu sobie ugotowanego na twardo jajka. Osoba, która trzymała jajko, gdy wybiło południe stawała się zwycięzcą i powinna je zabrać ze sobą do domu na szczęście.

   W Stanach Zjednoczonych zwyczajem wielkanocnym jest noszenie ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy.

W polskiej tradycji, podobnie jak w większości miejsc na świecie, wielkanocna pisanka symbolizuje rodzenie się nowego życia, nadzieję oraz radość.

Jeśli wydaje ci się, że czekoladowe jajka, od których uginają się sklepowe półki przed Wilekanocą, to stosunkowo nowy wynalazek to powinieneś zrewidować ten pogląd. Okazuje się bowiem, że pierwsze czekoladowe jajka wyprodukowane w Wielkiej Brytanii pojawiły się już w 1873 roku!

Jak pokazują badania większość ludzi zaczyna zjadanie czekoladowego zająca od uszu.

W niektórych krajach w  świata przyjętym zwyczajem jest nie tylko malowanie jajek, ale także farbowanie piór pisklaków. Nie wszędzie jednak jest to dozwolone ze względu na dyskomfort malowanych ptaszków. Na szczęście na  kolorowankach bez przeszkód możesz malować co tylko zapragniesz i na pewno żadne zwierzę przy tym nie ucierpi:)

           

       Oto linki do kolorowanek online.

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ladne-jajko-wielkanocne?colore=online#
https://m.thecolor.com/Category/Coloring/Easter.aspx#
https://www.free-coloring-pages.com/easter/

Author: admin