Przemówienie dyrektora

„Spotykamy się dziś na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2019/2020.
Witam serdecznie naszych gości:
księdza proboszcza Bogusława Micha, nauczycieli i pracowników szkoły, a szczególnie serdecznie witam uczniów  klasy  VIII naszej szkoły. Jednocześnie ubolewam ,że  z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 spotykamy się w tak okrojonym składzie i obowiązującym reżimie sanitarnym. Mijający rok szkolny był pod wieloma względami inny od poprzednich. Od 25 marca wkroczyliśmy nagle  w   erę nauczania zdalnego. Nie byliśmy do niego przygotowani wszyscy: rodzice, uczniowie i my nauczyciele. Początkowo sądziliśmy, że takie nauczanie to czas przejściowy. Szybko jednak przekonaliśmy się, że tak musimy dotrwać do końca roku szkolnego. Nauczania zdalnego uczyliśmy się wszyscy, w pierwszej kolejności my nauczyciele, Wy –Drodzy Uczniowie, i wreszcie Wy –Drodzy Rodzice-którzy stanęliście wobec wyzwania pilnowania nauki swoich dzieci.

Wiemy, że był to dla nas wszystkich bardzo trudny czas. Cieszę się ogromnie, że była duża grupa uczniów, którzypodołali wyzwaniu i codziennie systematycznie wykonywali zlecane przez nauczycieli zadania. Wiem ,że nasi Kochani Uczniowie , bardzo tęsknili za szkołą, za nami. Chcę powiedzieć, że była to tęsknota obopólna. Dla nas nauczycieli pusta szkoła była przerażająca. Brakowało nam Waszych hałasów, wrzasków i sporów. Wiem ,na jakie trudności i bariery techniczne napotykaliśmy wspólnie przez okres nauczania zdalnego. Wiem też ,że wielu rodziców okres nauczania zdalnego wspomina jak koszmarny film, bo przecież  normalnie nauczanie to domena szkoły… Jednak podjęliście Państwo rękawicę, wspierając swoje dzieci podczas codziennej nauki. Dziękujemy za wspólny trud edukacji Państwa dzieci.

Pragnę serdecznie podziękować nauczycielom, którzy bardzo szybko musieli się przestawić na inne metody i formy pracy, często pracując wiele godzin dłużej ,poszukując materiałów do zdalnych lekcji, sprawdzając prace uczniów, szkoląc się w technikach ICT. Wiem, ile wysiłku kosztowało to Państwa. Dla nas też była to szkoła przetrwania. Przysłowie mówi, że potrzeba jest matką wynalazków .Jeden szukał, znajdował i pomagał innym.

Dzieliliście się Państwo swoją wiedzą i doświadczeniem .Dzięki temu wcześnie zaczęliśmy prowadzić  z uczniami lekcje on-line, zachowując pozory normalności w tym zwariowanym czasie. Chciałam Państwu serdecznie podziękować za trud podjęcia się realizacji zadań szkoły podczas epidemii koronawirusa.

Po takim trudnym całorocznym wysiłku koniecznym wydaje się napełnienie i ciał i ducha słońcem, siłą, pozytywną energią,  która pozwoli nam pracować w kolejnym roku szkolnym. Zanim jednak wręczymy klasie ósmej świadectwa, dyplomy, a także nagrody nie możemy zapomnieć, że wśród naszej społeczności są uczniowie, dla których dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem pobytu w tej szkole i właśnie do nich chcę skierować kilka słów.

Pożegnania są zawsze trudne, zwłaszcza gdy żegnają się ludzie, którzy przez 8 lat tworzyli jedną wielką szkolną rodzinę. Trudno uwierzyć, że 8 lat minęło tak szybko, pamiętamy doskonale pierwsze dni waszej nauki w szkole, blaski i cienie codziennych zmagań na zajęciach, wspólne imprezy, wyjazdy, zabawy. Znamy wasze charakterki, humorki, dobre i złe zwyczaje,  a wy znacie nasze. Wspólnie przeżywaliśmy  chwile sukcesów, słabości, porażek. Ale coś się kończy, aby zaczęło się coś innego, czekają Was nowe wyzwania,  i coraz bardziej dorosły świat. Tylko nie rozpędzajcie się z tą dorosłością, wierzcie nam, zdążycie. Uczcie się dokonywać mądrych wyborów, które pozwolą Wam spełnić Wasze oczekiwania i marzenia. Nowe wyzwania w życiu każdego człowieka dużego czy małego wywołują obawy i strach, ale jak mówił Mały Książę strach trzeba oswoić i zaprzyjaźnić się z nim. Zatem życzę Wam ,abyście oswajali swoich nowych nauczycieli, nowych przyjaciół i nowe sytuacje, a wtedy wszystko się uda, a Wy będziecie szczęśliwi.Warto ciągle cieszyć się darem życia i pisać tego życia ciąg dalszy. Trafnie Wisława Szymborska napisała, iż „księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”.

W waszej szkolnej wędrówce towarzyszyli Wam nauczyciele i wychowawcy, wspaniali ludzie, którzy nie tylko dbali o waszą edukację, ale opiekowali się wami w każdej sytuacji (nawet wtedy, gdy uważaliście, że jesteście już wystarczająco dorośli), starali się wspierać waszych rodziców w kwestiach wychowawczych. Pozwólcie, że przypomnę  nazwiska waszych wychowawców: Pani Barbara Domańska, Pani Anna Kisiel  i Pani Anna Sowa. Podziękowania należą się również pozostałym nauczycielom i pracownikom Szkoły, którzy  z wszystkich sił starali się  wyposażyć Was w wiedzę, umiejętności, wskazywali świat wartości. Najlepszym prezentem myślę, będą gromkie oklaski jako wyraz wdzięczności. Myślę, że zachowacie o nas dobre wspomnienia i nie zapomnicie, że wasze losy będą nas zawsze interesować.

Teraz jednak czeka Was wszystkich czas najwspanialszy i najradośniejszy – wakacje.

Życzę , aby były udane, ostrożne, z zachowaniem reżimu sanitarnego, pełne wrażeń i dobrych emocji, ale przede wszystkim wolne od koronawirusa.

Wszystkim życzę  zdrowia i we wrześniu nauki w szkole.

Author: admin