226 rocznica Konstytucji 3 Maja

„226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. „

W poniedziałek 08 maja dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń historycznych odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy III gimnazjum i klasy  VI pod opieką nauczyciela historii i nauczyciela muzyki stworzyli niepowtarzalną atmosferę odległych i burzliwych dla naszej Ojczyzny czasów rozbiorów. Wzniosłe słowa wierszy, melodyjne, patriotyczne pieśni, stroje z minionej epoki były żywą lekcją historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

Author: admin