Wizyta partnerska w Zespole Szkół w Tuchowiczu w ramach projektu Erasmus+

Prezentacja multimedialna on-line:

https://docs.google.com/presentation/d/1SeGeKGjMxQNszoITT0salu8FknFYv5aVFc0WAxilxIg/edit?usp=sharing

Kraków

Cracow – Architectural Heritage and Sustainable Development, Kacper Rewers and others

Opublikowany przez Zespół Szkół w Tuchowiczu Wtorek, 19 listopada 2019
Kraków


https://www.facebook.com/zsTuchowicz/videos/2504736663072727/

Wieliczka

Kraków

Cracow – Architectural Heritage and Sustainable Development, Kacper Rewers and others

Opublikowany przez Zespół Szkół w Tuchowiczu Wtorek, 19 listopada 2019
Kraków


Wieliczka

Wieliczka Salt Mine – a New Life of the Defunct Salt Mine, A.Wiącek

Opublikowany przez Zespół Szkół w Tuchowiczu Środa, 20 listopada 2019
Wieliczka

W dniach 13-18 października Zespół Szkół w Tuchowiczu miał zaszczyt gościć partnerów  z projektu Erasmus+ dotyczącego wykorzystywania technologii ICT do tworzenia opowiadań cyfrowych  i przekazywania historii za pomocą obrazu i dźwięku. Tematem spotkania w Polsce był zrównoważony rozwój.  Pokazaliśmy to na podstawie upcyklingu – ponownego wykorzystywania zużytych już materiałów ,np. papieru, tektury, plastiku, opadłych liści; ginących zawodów i zachowania architektonicznego dziedzictwa kulturowego.

Przedstawiciele szkół partnerskich z Finlandii, Grecji i  Włoch uczestniczyli w warsztatach  na temat upcyclingu – kreatywnego recyklingu, prowadzonych przez Mariannę Osińską, mieszkankę Łukowa, pasjonatkę wytworów  nadających starym, z pozoru niepotrzebnym rzeczom, nowe życie. Po południu pan Krystian Nowak przybliżył uczestnikom projektu tajniki pracy garncarskiej, będącej przykładem ginącego zawodu. Nasi uczniowie i goście mieli możliwość własnoręcznego wyrobienia gliny i uformowania z niej na kole garncarskim drobnych wytworów w postaci garnków, dzbanuszków, popielniczek i serduszek. Następnie uczestnicy projektu brali udział w  warsztacie poświęconym tworzeniu i obróbce filmów w programie KineMaster przeprowadzonemu  przez uczennicę naszej szkoły- Emilię Ciołek. Zajęcia te wyposażyły uczniów w umiejętności niezbędne do wykonania zadań projektowych dotyczących dokumentowania historii za pomocą dostępnych dla uczniów technologii ICT.  Po tych zajęciach wszyscy udali się do miejscowego kościoła, aby wykonać zdjęcia, krótkie filmy opowiadające o kościele świętej Marii Magdaleny w Tuchowiczu. Opracowano je w nowo poznanym  programie KineMaster. Następnie uczestnicy projektu zaproszeni zostali na uroczystą kolację, gdzie promowano regionalne i tradycyjne polskie  potrawy. Odbywał się festiwal pierogów, którymi raczyliśmy gości. Erasmusowa rodzina wspaniale bawiła się przy dźwiękach muzyki z krajów, z których przyjmowaliśmy gości.

W kolejnych dniach  wspólnie z gośćmi odwiedziliśmy Wieliczkę, Oświęcim i Kraków. Tam uczniowie podziwiali piękne solne zabytki, miejsca martyrologii w obozie Auschwitz-Birkenau i zachwycali się urokiem i klimatem Krakowa.  W międzynarodowych grupach pracowali nad dwoma zadaniami polegającymi na stworzeniu filmów na temat: „ Nowego życia wygasłej kopalni w Wieliczce” oraz „Krakowa jako  architektonicznego i kulturowego dziedzictwa w kontekście zrównoważonego rozwoju.”.

 Spotkanie było okazją do pokazania gościom dziedzictwa kulturowego naszego kraju ,wielu zabytków Małopolski, wymiany doświadczeń, doskonalenia umiejętności językowych, poznania nowych programów ICT oraz zacieśnienia przyjaźni. Wartością dodaną projektów międzynarodowych są  relacje, jakie nawiązują między sobą uczestnicy wyjazdów. Nasi uczniowie rozstawali się z kolegami z krajów partnerskich ze łzami w oczach.

Author: admin