Prezentacja multimedialna on-line:
https://docs.google.com/presentation/d/1SeGeKGjMxQNszoITT0salu8FknFYv5aVFc0WAxilxIg/edit?usp=sharing
https://www.facebook.com/zsTuchowicz/videos/2504736663072727/
Wieliczka
W dniach 13-18 października Zespół Szkół w Tuchowiczu miał zaszczyt gościć partnerów z projektu Erasmus+ dotyczącego wykorzystywania technologii ICT do tworzenia opowiadań cyfrowych i przekazywania historii za pomocą obrazu i dźwięku. Tematem spotkania w Polsce był zrównoważony rozwój. Pokazaliśmy to na podstawie upcyklingu – ponownego wykorzystywania zużytych już materiałów ,np. papieru, tektury, plastiku, opadłych liści; ginących zawodów i zachowania architektonicznego dziedzictwa kulturowego.
Przedstawiciele szkół partnerskich z Finlandii, Grecji i Włoch uczestniczyli w warsztatach na temat upcyclingu – kreatywnego recyklingu, prowadzonych przez Mariannę Osińską, mieszkankę Łukowa, pasjonatkę wytworów nadających starym, z pozoru niepotrzebnym rzeczom, nowe życie. Po południu pan Krystian Nowak przybliżył uczestnikom projektu tajniki pracy garncarskiej, będącej przykładem ginącego zawodu. Nasi uczniowie i goście mieli możliwość własnoręcznego wyrobienia gliny i uformowania z niej na kole garncarskim drobnych wytworów w postaci garnków, dzbanuszków, popielniczek i serduszek. Następnie uczestnicy projektu brali udział w warsztacie poświęconym tworzeniu i obróbce filmów w programie KineMaster przeprowadzonemu przez uczennicę naszej szkoły- Emilię Ciołek. Zajęcia te wyposażyły uczniów w umiejętności niezbędne do wykonania zadań projektowych dotyczących dokumentowania historii za pomocą dostępnych dla uczniów technologii ICT. Po tych zajęciach wszyscy udali się do miejscowego kościoła, aby wykonać zdjęcia, krótkie filmy opowiadające o kościele świętej Marii Magdaleny w Tuchowiczu. Opracowano je w nowo poznanym programie KineMaster. Następnie uczestnicy projektu zaproszeni zostali na uroczystą kolację, gdzie promowano regionalne i tradycyjne polskie potrawy. Odbywał się festiwal pierogów, którymi raczyliśmy gości. Erasmusowa rodzina wspaniale bawiła się przy dźwiękach muzyki z krajów, z których przyjmowaliśmy gości.
W kolejnych dniach wspólnie z gośćmi odwiedziliśmy Wieliczkę, Oświęcim i Kraków. Tam uczniowie podziwiali piękne solne zabytki, miejsca martyrologii w obozie Auschwitz-Birkenau i zachwycali się urokiem i klimatem Krakowa. W międzynarodowych grupach pracowali nad dwoma zadaniami polegającymi na stworzeniu filmów na temat: „ Nowego życia wygasłej kopalni w Wieliczce” oraz „Krakowa jako architektonicznego i kulturowego dziedzictwa w kontekście zrównoważonego rozwoju.”.
Spotkanie było okazją do pokazania gościom dziedzictwa kulturowego naszego kraju ,wielu zabytków Małopolski, wymiany doświadczeń, doskonalenia umiejętności językowych, poznania nowych programów ICT oraz zacieśnienia przyjaźni. Wartością dodaną projektów międzynarodowych są relacje, jakie nawiązują między sobą uczestnicy wyjazdów. Nasi uczniowie rozstawali się z kolegami z krajów partnerskich ze łzami w oczach.