Pielgrzymka po I Komunii do sanktuariów podlaskich.

                W dniu 9.05.2019r. uczniowie klasy III SP wraz z rodzicami, wychowawczynią, katechetką i ks. Proboszczem odbyli pielgrzymkę po I Komunii do sanktuariów podlaskich. Kodeń był pierwszym miejscem pobytu, a w nim piękne zabytki i krajobraz, tj.: Bazylika Mniejsza pw. św. Anny – zabytek pochodzący z XVII w, wokół sanktuarium piękny park i Ogród Ziołowy w kształcie róży (trzeci tego typu ogród w Europie) oraz  kościół Świętego Ducha. Kodeń jest miejscem ważnym dla kulturowego obrazu Południowego Podlasia i Lubelszczyzny, ze względu na swoje znaczenie jako stolica jednej z gałęzi litewskiego rodu szlacheckiego Sapiehów.

                Po uczcie dla ciała i ducha w Kodniu odwiedziliśmy Kostomłoty- jedyną w świecie katolicką parafię neounicką obrządku  bizantyjsko-słowiańskiego. Ks. proboszcz parafii interesująco przedstawił jej historię oraz opowiedział o samym obrządku, rozpoczynając od dziejów pierwszych chrześcijan.

                Ostatnim przystankiem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Usłyszeliśmy tam opowieść o męstwie Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy. Podsumowaniem dnia było obejrzenie filmu zawierającego najważniejsze wydarzenia historyczno-religijne, mające miejsce na Podlasiu.

                Podróż była okazją do integracji nie tylko zespołu klasowego, ale także dzieci z rodzicami, czasem rozmów, śpiewu i wspólnej radości.

Author: admin