NARODOWE CZYTANIE 2023

W poniedziałek 2 października 2023 roku nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Główną częścią spotkania było głośne czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmującego tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w bieżącym roku. W akcję włączyli się uczniowie klasy VIII – Dawid Chudzik, Natalia Franczak i Julia Wiąckiewicz – którzy przedstawili „Legendę o Janie i Cecylii” oraz uczennice klasy VI – Laura Sadło i Maja Pienkuś – które przeczytały fragmenty o tym, jak Marta Korczyńska została wzięta za „cholerę” i jak nie chciała ona iść do doktora. Pani Dyrektor zakończyła akcję Narodowego Czytania fragmentem o tym, jak Benedykt Korczyński zareagował na zepsucie żniwiarki. Dzięki głośnemu czytaniu fragmentów powieści przybliżona została bogata nadniemeńska przyroda, wspaniałe pejzaże i krajobrazy oraz umocniono przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

Opracowały: Wioleta Gryczka i Małgorzata Miernicka