Wycieczka do Warszawy

9 listopada 2023r. uczniowie klasy VI, VII i VIII pojechali na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd zorganizowała pani Anna Sowa, opiekunami byli Wioleta Gryczka i Jan Walo. Na początku miała miejsce pouczająca lekcja wychowawcza – uczniowie obejrzeli spektakl muzyczny w teatrze WAM pt. „Fair play” w reżyserii Pawła Podgórskiego. Jest to wielowątkowy spektakl o wartości przyjaźni, miłości, tolerancji i samoakceptacji. To historia młodego pokolenia, która pomimo trudności, jakie obecny świat stawia przed młodymi ludźmi, odnajduje sens bycia dla siebie i innych. Musical inspiruje i motywuje do pielęgnowania zasad fair play nie tylko w sporcie, ale także w każdym aspekcie życia codziennego. Była to lekcja o uczciwości względem innych oraz siebie samego, o istocie pozytywnej samooceny oraz o dostrzeganiu życia bez filtra wirtualnej tylko pozornie pięknej rzeczywistości. Po obejrzeniu spektaklu reżyser rozmawiał z młodzieżą o wartościach poruszonych w musicalu. Po obiedzie, gdzie można było spróbować kuchni z różnych części świata, miała miejsce wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem była to „żywa lekcja” historii. Uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem słuchali przewodnika opowiadającego o wydarzeniach powstania warszawskiego oraz oglądali ekspozycje. Wizyta w muzeum oddała atmosferę powstańczej Warszawy, pokazała nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej, ale też opisała powojenny terror komunistyczny. Była to bardzo pouczająca lekcja. Ostatnim punktem był spacer po Starym Mieście, podczas którego uczniowie poznali inne ciekawostki o powstaniu. Mieli okazję zobaczyć m.in. wejście do kanału, przez który przechodzili żołnierze, aby się schronić czy też pomnik, który przedstawia zryw powstańczy i wiele innych punktów związanych z obroną Warszawy w tamtym czasie. Uczniowie wrócili do domu poruszeni, ale bardzo zadowoleni.

Opracowały: Wioleta Gryczka i Anna Sowa