ERASMUS +

Aktualności ERASMUS+

W dniach 23.04.-28.04.2018 roku 3 uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół w Tuchowiczu uczestniczyło w międzynarodowej wizycie projektowej „Zrównoważony Rozwój i Uchodźcy” w Monachium w Niemczech w ramach programu Erasmus +.

23.04

O godzinie 10:00 w poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie wszystkich uczniów przez dyrektora partnerskiej szkoły. Następnie mogliśmy wysłuchać koncertu szkolnej orkiestry. Potem uczniowie prezentowali rezultaty swojej pracy i działań realizowanych w projekcie. Tematem jednej z prezentacji były różnice pomiędzy jedzeniem organicznym, a żywnością przetworzoną (organic food vs. conventional food). W prezentacji zostały przedstawione ogólne różnice między żywnością oraz warunki chowu i uprawy żywności ”bio”, jak i tej z nawozami i antybiotykami. Kolejna prezentacja dotyczyła efektu cieplarnianego, dzięki niej mogliśmy poznać przyczyny i skutki tego zjawiska. Przedstawiono również prezentacje na temat uchodźców dotyczące ich statusu społecznego, liczby uchodźców w poszczególnych krajach, stosunku krajów europejskich oraz problemów z którymi muszą zmagać się uchodźcy w codziennym życiu. Po obiedzie, który zjedliśmy w szkole, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu o życiu w Bangladeszu. Przedstawione były w nim główne problemy mieszkańców tego państwa, czyli wypadki w pracy, niskie zarobki, łamanie praw pracowników oraz zanieczyszczenia pochodzące z fabryk. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy i zadaniem każdej z nich było przedstawienie rozwiązań, które mogłyby pomóc mieszkańcom Bangladeszu. Po zakończonym wykładzie udaliśmy się do domów uczniów z Niemiec. Po południu całą grupą zwiedzaliśmy Monachium. Wieczorem poszliśmy na wspólną kolację.

24.04

We wtorek 24.04.2018 spotkaliśmy się w szkole o godz. 9.00. Wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego zrównoważonego korzystania z telefonów komórkowych. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają telefony komórkowe i że składają się z ponad 60 części. Do ich produkcji używa się metali, które wydobywane są w Afryce często przez małe dzieci. Zużyte telefony komórkowe z powrotem wracają do Afryki i są tam palone. Ogromny dym powoduje zanieczyszczenie środowiska naturalnego i negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Dlatego też apeluje się, aby telefony komórkowe używane były jak najdłużej oraz, aby korzystać z takich, które w swoim składzie mają materiały ekologiczne. Po wykładzie i krótkiej przerwie poszliśmy na lekcję do osób, które nas gościły. Po posiłku pojechaliśmy do pałacu Nymphenburg. Była to letnia rezydencja jednej z dynastii niemieckich panujących w Bawarii. W jej skład wchodzi przepiękny duży zamek oraz ogród wokół pałacu. Po powrocie mieliśmy czas wolny.

25.04

W środę po przybyciu do szkoły obejrzeliśmy kolejną część prezentacji. Uczennice z Turcji przedstawiały sytuację uchodźców przybywających do Europy. My także opisywaliśmy sytuację uchodźców, lecz głównie skupiliśmy się na ich dyskryminacji. Tematem kolejnej prezentacji był plastik (produkcja, skutki wyrzucania plastiku itp.). Uczniowie skupili się głównie na alternatywach dla przedmiotów z plastiku (torby wielokrotnego użytku, opakowania szklane bądź papierowe i wiele innych). Po skończonej pracy w szkole udaliśmy się na eko farmę, oddaloną o ok. 60 km od Monachium. Tam, razem z przewodniczką oglądaliśmy warunki chowu zwierząt. Mogliśmy także dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat uprawy ekologicznych roślin oraz wzrostu zwierząt. Mieliśmy okazję odwiedzić zakłady produkcyjne na tej farmie (piekarnię, wędzarnię). Po zwiedzaniu farmy udaliśmy się do Monachium, do domów uczniów.

26.04

W czwartek , 26 kwietnia, o godzinie 8:30 wybraliśmy się pociągiem do lasu w miejscowości Grünwald. Na początku, w grupach z poszczególnych krajów, mieliśmy za zadanie podać znaczenie lasów w swoim państwie. Następnie, prezentowaliśmy efekty swojej pracy przed całą grupą. Po tym wprowadzeniu przewodniczka zaprezentowała nam doświadczenie. Zobaczyliśmy dwie miniaturowe wersje środowisk. Pierwsza makieta przedstawiała las, druga teren górzysty. Następnie pani przewodnik polała po obu środowiskach wodę z konewki. Tam gdzie był las, woda spływała wolno i była czysta. W terenie górzystym zaś, woda była brudna i szybko spływała. Wnioski były takie, iż lasy zatrzymują i oczyszczają wodę, zapobiegając tym samym powodziom i zapewniając wodę pitną ludziom i zwierzętom. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po rezerwacie. W środku lasu graliśmy w różne gry. Jednym z naszych zadań – w grupach międzynarodowych – było też zbieranie liści ciekawych roślin i przedstawienie ich przewodniczce. Po wizycie w lesie, czekała nas długa podróż pieszo do miejsca, gdzie mieliśmy zjeść obiad. Po dotarciu na miejsce, około godziny 13:00, mogliśmy wybrać różne dania, nie tylko z kuchni niemieckiej. Po godzinnym obiedzie, wróciliśmy do Monachium. Następnie o godzinie 15:00 udaliśmy się do sklepu, w którym nie używano plastikowych opakowań. Wszystkie produkty były w szklanych wazonach. Gdy chcieliśmy kupić dany produkt, musieliśmy użyć papierowych torebek. Prosto ze sklepu ekologicznego udaliśmy się na Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Jedna z nauczycielek przedstawiła nam historię tego gmachu, gdyż sama jest absolwentką tej uczelni. Około godziny 18:00 powróciliśmy do domów.

27.04

W piątek 27.04.2018 o godz. 9.00 spotkaliśmy się w szkole, pracowaliśmy w międzynarodowych grupach, aby podsumować wizytę. Wszyscy pozytywnie ocenili czas spędzony w Niemczech. Poszerzyliśmy wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i uchodźców. Poznaliśmy nowych ludzi i wzbogaciliśmy umiejętność komunikowanie się w języku angielskim w codziennych sytuacjach. Następnie udaliśmy do świata BMW. Poznaliśmy ekologiczne modele samochodów marki BMW. Wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego świetlanej przyszłości samochodów ekologicznych: elektrycznych i hybrydowych. Następnie zwiedziliśmy Olympiapark w skład którego wchodzą m.in. Stadion Olimpijski i wieża. Podziwialiśmy widoki Monachium aż do Alp z wysokości 190 metrów. Wieczorem spotkaliśmy się na pożegnalnym grillu nad rzeką.

28.04

W sobotę, 28 kwietnia, o godzinie 12.00, zebraliśmy się wraz z goszczącymi nas uczniami na stacji kolejowej. Po pożegnaniu z przyjaciółmi z innych krajów, przybył nasz pociąg i ruszyliśmy wraz z nauczycielami w stronę lotniska. Po dość krótkiej podróży, o godzinie 16:30, wylądowaliśmy w Warszawie, skąd udaliśmy się do naszych rodzinnych domów.