ERASMUS +

W dniach 23.04.-28.04.2018 roku 3 uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół w Tuchowiczu uczestniczyło w międzynarodowej wizycie projektowej „Zrównoważony Rozwój i Uchodźcy” w Monachium w Niemczech w ramach programu Erasmus +.

23.04

O godzinie 10:00 w poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie wszystkich uczniów przez dyrektora partnerskiej szkoły. Następnie mogliśmy wysłuchać koncertu szkolnej orkiestry. Potem uczniowie prezentowali rezultaty swojej pracy i działań realizowanych w projekcie. Tematem jednej z prezentacji były różnice pomiędzy jedzeniem organicznym, a żywnością przetworzoną (organic food vs. conventional food). W prezentacji zostały przedstawione ogólne różnice między żywnością oraz warunki chowu i uprawy żywności ”bio”, jak i tej z nawozami i antybiotykami. Kolejna prezentacja dotyczyła efektu cieplarnianego, dzięki niej mogliśmy poznać przyczyny i skutki tego zjawiska. Przedstawiono również prezentacje na temat uchodźców dotyczące ich statusu społecznego, liczby uchodźców w poszczególnych krajach, stosunku krajów europejskich oraz problemów z którymi muszą zmagać się uchodźcy w codziennym życiu. Po obiedzie, który zjedliśmy w szkole, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu o życiu w Bangladeszu. Przedstawione były w nim główne problemy mieszkańców tego państwa, czyli wypadki w pracy, niskie zarobki, łamanie praw pracowników oraz zanieczyszczenia pochodzące z fabryk. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy i zadaniem każdej z nich było przedstawienie rozwiązań, które mogłyby pomóc mieszkańcom Bangladeszu. Po zakończonym wykładzie udaliśmy się do domów uczniów z Niemiec. Po południu całą grupą zwiedzaliśmy Monachium. Wieczorem poszliśmy na wspólną kolację.

We wtorek 24.04.2018 spotkaliśmy się w szkole o godz. 9.00. Wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego zrównoważonego korzystania z telefonów komórkowych. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają telefony komórkowe i że składają się z ponad 60 części. Do ich produkcji używa się metali, które wydobywane są w Afryce często przez małe dzieci. Zużyte telefony komórkowe z powrotem wracają do Afryki i są tam palone. Ogromny dym powoduje zanieczyszczenie środowiska naturalnego i negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Dlatego też apeluje się, aby telefony komórkowe używane były jak najdłużej oraz, aby korzystać z takich, które w swoim składzie mają materiały ekologiczne. Po wykładzie i krótkiej przerwie poszliśmy na lekcję do osób, które nas gościły. Po posiłku pojechaliśmy do pałacu Nymphenburg. Była to letnia rezydencja jednej z dynastii niemieckich panujących w Bawarii. W jej skład wchodzi przepiękny duży zamek oraz ogród wokół pałacu. Po powrocie mieliśmy czas wolny.

25.04

W środę po przybyciu do szkoły obejrzeliśmy kolejną część prezentacji. Uczennice z Turcji przedstawiały sytuację uchodźców przybywających do Europy. My także opisywaliśmy sytuację uchodźców, lecz głównie skupiliśmy się na ich dyskryminacji. Tematem kolejnej prezentacji był plastik (produkcja, skutki wyrzucania plastiku itp.). Uczniowie skupili się głównie na alternatywach dla przedmiotów z plastiku (torby wielokrotnego użytku, opakowania szklane bądź papierowe i wiele innych). Po skończonej pracy w szkole udaliśmy się na eko farmę, oddaloną o ok. 60 km od Monachium. Tam, razem z przewodniczką oglądaliśmy warunki chowu zwierząt. Mogliśmy także dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat uprawy ekologicznych roślin oraz wzrostu zwierząt. Mieliśmy okazję odwiedzić zakłady produkcyjne na tej farmie (piekarnię, wędzarnię). Po zwiedzaniu farmy udaliśmy się do Monachium, do domów uczniów.

26.04

W czwartek , 26 kwietnia, o godzinie 8:30 wybraliśmy się pociągiem do lasu w miejscowości Grünwald. Na początku, w grupach z poszczególnych krajów, mieliśmy za zadanie podać znaczenie lasów w swoim państwie. Następnie, prezentowaliśmy efekty swojej pracy przed całą grupą. Po tym wprowadzeniu przewodniczka zaprezentowała nam doświadczenie. Zobaczyliśmy dwie miniaturowe wersje środowisk. Pierwsza makieta przedstawiała las, druga teren górzysty. Następnie pani przewodnik polała po obu środowiskach wodę z konewki. Tam gdzie był las, woda spływała wolno i była czysta. W terenie górzystym zaś, woda była brudna i szybko spływała. Wnioski były takie, iż lasy zatrzymują i oczyszczają wodę, zapobiegając tym samym powodziom i zapewniając wodę pitną ludziom i zwierzętom. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po rezerwacie. W środku lasu graliśmy w różne gry. Jednym z naszych zadań – w grupach międzynarodowych – było też zbieranie liści ciekawych roślin i przedstawienie ich przewodniczce. Po wizycie w lesie, czekała nas długa podróż pieszo do miejsca, gdzie mieliśmy zjeść obiad. Po dotarciu na miejsce, około godziny 13:00, mogliśmy wybrać różne dania, nie tylko z kuchni niemieckiej. Po godzinnym obiedzie, wróciliśmy do Monachium. Następnie o godzinie 15:00 udaliśmy się do sklepu, w którym nie używano plastikowych opakowań. Wszystkie produkty były w szklanych wazonach. Gdy chcieliśmy kupić dany produkt, musieliśmy użyć papierowych torebek. Prosto ze sklepu ekologicznego udaliśmy się na Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Jedna z nauczycielek przedstawiła nam historię tego gmachu, gdyż sama jest absolwentką tej uczelni. Około godziny 18:00 powróciliśmy do domów.

27.04

W piątek 27.04.2018 o godz. 9.00 spotkaliśmy się w szkole, pracowaliśmy w międzynarodowych grupach, aby podsumować wizytę. Wszyscy pozytywnie ocenili czas spędzony w Niemczech. Poszerzyliśmy wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i uchodźców. Poznaliśmy nowych ludzi i wzbogaciliśmy umiejętność komunikowanie się w języku angielskim w codziennych sytuacjach. Następnie udaliśmy do świata BMW. Poznaliśmy ekologiczne modele samochodów marki BMW. Wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego świetlanej przyszłości samochodów ekologicznych: elektrycznych i hybrydowych. Następnie zwiedziliśmy Olympiapark w skład którego wchodzą m.in. Stadion Olimpijski i wieża. Podziwialiśmy widoki Monachium aż do Alp z wysokości 190 metrów. Wieczorem spotkaliśmy się na pożegnalnym grillu nad rzeką.

28.04

W sobotę, 28 kwietnia, o godzinie 12.00, zebraliśmy się wraz z goszczącymi nas uczniami na stacji kolejowej. Po pożegnaniu z przyjaciółmi z innych krajów, przybył nasz pociąg i ruszyliśmy wraz z nauczycielami w stronę lotniska. Po dość krótkiej podróży, o godzinie 16:30, wylądowaliśmy w Warszawie, skąd udaliśmy się do naszych rodzinnych domów.

Since 23rd till 28th April 3 students and 2 teachers from our school participated in the last international meeting of the project ‚Sustainable Lifestyle and Refugees’ in Munich, Germany.

At 10 in the morning we were all welcomed warmly by the headteacher of German school partner. We were delighted with the performance of the school orchestra, conducted by the music teacher –  Mr Florian Winter. After the concert some of the students presented the results of the project. One of the topics was organic food vs. conventional food. We learnt the differences between these two types of food, how the animals are bred, plants are cultivated and how antibiotics and fertilizers influence our healt. The next presentation was about the greenhouse effect, its causes and results. In some presentations students also mentioned the topic of refugees, their social status, number of refugees in each country, problems they have to face with and how the European citizens treat them. Full of thoughts and new experiences we went to the school restaurant for lunch. After lunch there was a lecture about clothes production. We were astonished by shocking facts about life in Bangladesh, which are accidents in the workplaces, low salaries, no respect to workers’ rights and pollution produced by a great number of factories located in that country. After the lecture the students were divided into groups. Our task was to find solutions to some of the problems in order to help people in Bangladesh to live normal lives. In the afternoon, together with host students, we went to explore Munich.

On Tuesday we met at school at 9 am. The first point of the day was a lecture ‚Sustainable use of mobile phones’. We found out how smartphones are produced and that each phone is built of over 60 different parts. Till that moment we were not aware of the child labour used in the process of phones production. Even small kids dig for dangerous metals hidden deeply unerground. What is more, waste parts of phones or computers are brought back to Africa and burnt. It causes terrible air pollution and is extremely dangerous for local people. That’s why we all should use mobile phones as long as it’s possile and we should buy only those which parts are ecological and possible to change when something doesn’t work, like camera or the battery. After the activities at school we went to our families for a short rest. Then, together with the teachers, we visited the Nymphenburg Castle surrounded by a beautiful garden. In the past it was a summer residence of Bavarian dynasty. In the evening we had free time.

On Wednesday we watched the rest of the presentations related to the issues of sustainable lifestyle and refugees. Turkish and Polish groups presented the situation of refugees in Europe. One of the presentations was about plastic, its production and side effects. The students showed us how to replace plastic with other materials, paper, glass, etc. After school we went to visit organic farm ‚Herrmannsdorfer Landwerkstätten’. We’ve learnt interesting facts about breeding the animals and cultivating plants in ecological way. We have visited the barns, bakery and other places on the farm. In the evening we were hosted by German students.

On Thursday at 8:30 we went by train to Grünwald Forest. After reaching the destination, our task was to present why forests are important in our countries. After that, we watched an experiment about two different environments, the forest and the area without trees. The result was: trees provide clean water and protect us from the floods. We also went for a short walk through the forest where we played some ecological games and collected leaves. After the forest we went for a lunch and came back to Munich, where we directly went to the shop without plastic. All the products were kept in glass containers and sold in paper bags. We also visited Ludwig Maximilian University of Munich, where some of German teachers graduated from. We came home in the evening.

On Friday at 9 we met at school. In the international groups of students we were working on the evaluation of the meeting in Munich. The opinions were the same: we’ve learnt a lot about organic food, plastic, sustainable use of mobile phones, the meaning of the forests, etc. We also developed our speaking skills, self-confidence and we became more open minded towards refugees. In the afternoon we went to Olympiapark and the BMW world, where we saw ecological cars. We also admired the beautiful panorama of Munich from the tower. In the evening we had a barbecue by the river.

On Saturday at midday we met together with host students and our teachers at the train station. After saying goodbye we went directly to the airport. After a short flight we landed in Warsaw at about 4:30 and we went homes.

Munich will stay forever not only in our minds but also in our hearths.

Author: admin