Pierwszy wyjazd z programu ERASMUS + / 1st international meeting in Italy

Logo
W dniach 07.11.2016 – 12.11.2016   w ramach projektu Erasmus+ odbył się wyjazd trzech uczniów i dwóch nauczycieli Zespołu Szkół w Tuchowiczu do Capui we Włoszech. Głównym tematem realizowanego projektu jest „Zrównoważony rozwój i uchodźcy”. Partnerami projektu, oprócz Zespołu Szkół w Tuchowiczu są szkoły  z Włoch, Grecji, Turcji i niemiecka szkoła koordynująca działania.

flagge-italien

SPRAWOZDANIE  Z WIZYTYfrse123

Pierwszego dnia po wylądowaniu w Neapolu pojechaliśmy do szkoły w Capui, gdzie czekały na nas rodziny, u których zamieszkaliśmy na czas  pobytu. Przywitali nas i zabrali w różne miejsca, aby pokazać nam, jak zazwyczaj spędzają swój czas wolny. Nauczyciele udali się do hotelu.

Kolejnego dnia odbyło się uroczyste przywitanie w Liceum Garofano, podczas którego został rozegrany mecz siatkarski. Wzięli w nim udział uczniowie oraz nauczyciele. Następnie oprowadzono nas po budynku szkoły i udaliśmy się do drugiego budynku tejże szkoły – Gesu Gonfalone będącej liceum muzycznym. Tam odbył się koncert orkiestry symfonicznej, podczas którego zagrano, a chór odśpiewał hymny wszystkich uczestników projektu w językach ojczystych partnerów. Była to niezwykle wzruszająca chwila, gdzie niedaleko Reggio wybrzmiewał polski hymn narodowy.  Później udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie zaprezentowała się każda ze szkół biorąca udział w projekcie. Zabrał też głos  światowej sławy profesor – Paolo Vincenzo Pedone – z Uniwersytetu w Neapolu, który przedstawił wykład na temat zrównoważonego rozwoju oraz działań, jakie należy podjąć w związku z tym tematem. Kolejne spotkanie projektowe odbyło się z uchodźcą, kobietą, która przybyła do Włoch z Afryki. Ona opowiedziała nam o swoim życiu, które było dla niej okrutne do czasu przygarnięcia jej przez włoską rodzinę. Historia ta bardzo nas poruszyła i skłoniła do wielu refleksji na temat niełatwego życia imigrantów w obcym kraju. Prelegentka obecnie, jako członek fundacji, aktywnie pomaga przybywającym do Włoch uchodźcom.

Wieczorem wybraliśmy się do lokalnej pizzerii. Tam odbyły się międzynarodowe tańce i zabawy integracyjne. Po mile spędzonym dniu udaliśmy się do domów goszczących nas rodzin.

W środę rano odwiedziliśmy ośrodek dla osób autystycznych, który mieści się w budynku skonfiskowanym mafii. Tam obejrzeliśmy różne formy pracy z autystykami. Następnie udaliśmy się do muzeum znajdującego się w domu byłego szefa lokalnej mafii. Mogliśmy obejrzeć tam wstrząsające zdjęcia osób, które straciły życie przez działania Camorry i wysłuchać tragicznych historii zabitych niewinnych osób. Po południu udaliśmy się na obiad do restauracji, gdzie degustowaliśmy specjały włoskiej kuchni. Podczas drogi powrotnej autokarem obserwowaliśmy poważny problem, z którym zmagają się Włochy. Na ulicach miast leżały ogromne sterty śmieci, szczególnie plastiki, które we Włoszech są palone.

Po posiłku wróciliśmy do szkoły. Rozwiązywaliśmy samodzielnie test o zrównoważonym rozwoju. Dzięki temu w międzynarodowym towarzystwie mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na ten temat i przekazać informacje na temat naszych dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach projektu.

W czwartkowy poranek udaliśmy się na wycieczkę do Pompejów. Podróż była niezbyt długa. Podczas jazdy autobusem mogliśmy podziwiać przecudne widoki – góry, w tym Wezuwiusza, Neapol oraz Morze Śródziemne. Pompeje okazały się przecudnym miejscem, zasypanym przez popioły Wezuwiusza, ale pięknie zachowanym. Podziwialiśmy tam amfiteatr, przepiękne freski, ruiny domów, przecudne ogrody i ogromne forum (rynek z zachowanymi fragmentami świątyń i pomników). Ruiny starożytnego miasta wywarły na nas niezatarte wspomnienia i były żywą lekcją historii.

Następnie wyruszyliśmy do Neapolu – miasta, które ukazuje cały urok Italii ze świetnie zachowanymi zabytkami oraz bardzo ładnym widokiem na Morze Śródziemne. W tym miejscu zjedliśmy obiad (owoce morza), a po nim udaliśmy się na długi spacer uliczkami miasta. Niestety, oprócz tej pozytywnej strony Neapolu, jest też ta druga – negatywna, a jest nią wszechobecny problem z uchodźcami na ulicach. Drugim dużym kłopotem tego regionu jest brud, uliczki pełne są śmieci i wyrzuconego jedzenia, a to nie wpływa dobrze na wizerunek południowej części Włoch.

W piątek udaliśmy się do cudownego Pałacu Królewskiego w Casercie. Poznaliśmy historię rodziny królewskiej zamieszkującej niegdyś zamek. Zobaczyliśmy tam wiele zabytków, które przetrwały w nienaruszonym stanie kilka stuleci. Po wizycie w pałacu zjedliśmy obiad w miejscowej szkole gastronomicznej, dla uczniów której nasze przybycie było ogromnym wydarzeniem. Zobaczyliśmy pokazy barmanów i kelnerów.

Następnie dokonaliśmy ewaluacji realizowanego projektu dotyczącego wizyty we Włoszech, pracując w międzynarodowych grupach. Potem wyruszyliśmy do muzeum San Leucio, gdzie oprócz zabytków, warsztatów tkackich, podziwialiśmy z zamkowego wzgórza wieczorną porą zapierającą dech w piersiach panoramę Neapolu.

Wieczorem udaliśmy się na imprezę pożegnalną, która odbyła się w dawnym kościele – obecnie siedzibie szkoły muzycznej – naszego włoskiego partnera. W jej trakcie prezentowaliśmy tańce charakterystyczne dla każdego kraju (nasza grupa wspólnie z partnerami zaprezentowała w ludowych strojach poloneza), a także degustowaliśmy włoskie jedzenie. Dzień zakończyliśmy łzawym pożegnaniem, dziękując gospodarzom za wspaniały tydzień i gościnność. Sobota to dzień naszego wyjazdu z Włoch. Pełni wrażeń żegnaliśmy się z urokliwą Campanią.

Cała nasza trójka stwierdziła, że warto angażować się w różne projekty i zachęcamy innych do brania w nich udziału. Wizyta sfinansowana była w całości ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

 

Opracowali uczestnicy wyjazdu do Włoch pod kierunkiem nauczycieli – Pani Bożeny Stępniewskiej-Szewczak oraz Pani Agnieszki Powalskiej – koordynatora projektu.

Maciej Izdebski

Ewelina Powalska

Izabela Sadło


Since 7/11/2016 to 12/11/2016 three students and two teachers from Polish school – Zespół Szkół w Tuchowiczu, were in Italy, Capua. It was the first international meeting of the Erasmus + project ‘Sustainable lifestyle and refugees’. Apart from our school, there are four other European partner schools from Italy, Greece, Turkey and Germany. The latter institution is coordinating the project and all the activities .

 

A REPORT ON THE VISIT

On the first day, just after landing at the airport in Naples, we went directly to Liceo Garofano in Capua, where the host families were waiting for the students. They welcomed us warmly. After that, students were taken to host families and teachers went to the hotel.

The next day was devoted to the welcoming ceremony which took place in two schools – Liceo Luigi Garofano and its musical department – Gesú Gonfalone.

First, in order to get to know each other, we played a volleyball match in the international groups of students and teachers. Then, we had a possibility to see the school building. Next, we went for a short walk round the town of Capua. The final point was the musical section of the school, where an Italian school orchestra played and sang national anthems of all the partners in four different languages. For Polish team it was a really emotive moment, especially because of the origins of the anthem, which was written nearby in Reggio, Italy.

After that, we all moved to the school hall, where all the partners presented their teams and schools. We also listened to an interesting speech by the professor – Paolo Vicenzo, devoted to the issue of sustainable lifestyle. Just after the speech, we met a woman from Africa. She told us about her difficult life as a refugee. Thanks to the help of an Italian family she lives a normal life and now she is an active member of the fund which helps other refugees.

In the evening we went to the local pizzeria, where we tried Italian pizza. We were dancing typical Polish, Italian, Greek, German and Turkish dances. It was a great time.

On Wednesday, early in the morning, we visited the centre for autistic people. We learnt how to diagnose a person as having autism and how to help them to function properly. After that we went to a museum and watched the photographs of innocent people killed by mafia. We also listened to dramatic stories told by the guide. Then we went to the restaurant for lunch to try another delicious meals. All the three places we had visited were located in the building confiscated from Camorra. While we were coming back to Capua, we detected lots of rubbish, especially plastic. They were everywhere. And the worst thing is that burning rubbish is common in Italy.

On Thursday, we all went to see a great archaeological site – Pompeii. During the journey we could observe beautiful views – the mountains, Vesuvius, Naples and the Mediterranean Sea. We were impressed by the breathtaking town of Pompeii, in the past covered by the volcanic ash and stones. We were admiring the amphitheatre, beautiful frescos and a huge forum (the main square with the unspoiled temples and monuments). The ancient ruins impressed us absolutely. It was a real history lesson.

After Pompeii we went to a marvellous city of Naples. During the walk round the streets we saw a beautiful view of the Mediterranean Sea and the Vesuvius in the background. We also had a chance to try delicious seafood. Although Naples is a stunning city, it is also a place of extremes. From expensive shops, beautiful buildings and charming streets to recesses full of homeless people, rubbish and dogs.

Friday was a day of our trip to Royal Palace in Caserta. We learnt the history of royal family living in the palace. We were impressed by the unspoiled frescos, paintings and monuments. Next, we went to a local school – ‘Istituto Alberghiero Di Caserta’, where the students prepared delicious lunch. They prepared different barman and magic show.

After lunch, we went to the school hall to work on the project. We evaluated the 1st meeting in Italy and shared our observations. We were working in international groups. Then, we visited San Leucio Estate where we had a chance to see the whole process of producing old-traditional clothes.

In the evening there was a farewell party organised in the old church – now a department of the music school. During the party we were dancing, laughing and eating Italian food. Our group wearing traditional Polish clothes was dancing to a polonaise. Unfortunately, everything has its end. With tears in our eyes, we had to say goodbye to our friends and thank Italian team for their hospitality.

Saturday was the last day of our visit in Italy. Full of new experiences and emotions we were leaving charming Campania.

We all unanimously stated that it is worth to take part in different projects and we invite all students to be involved in Erasmus + actions. The meeting was funded by the European Union.

Written by the students participating in the meeting, under the supervision of teachers – Mrs Bożena Stępniewska-Szewczak and Miss Agnieszka Powalska –  Polish coordinator of the project.

 

 

Maciej Izdebski

Ewelina Powalska

Izabela Sadło

Author: admin